Informacje

BratAlbertW związku z setną rocznicą śmierci Brata Alberta Konferencja Episkopatu Polski ustanowiła w diecezjach polskich Rok Świętego Brata Alberta w okresie do 25 grudnia 2016 r do 25 grudnia 2017 r.

Brat Albert (Adam Chmielowski, 1845 -1916)

• gorący patriota, powstaniec 1863 r.,
  • utalentowany artysta malarz,
  • heroiczny sługa i ojciec ubogich,

Jako człowiek wyjątkowego talentu, wrażliwy artysta, przez wiele lat poszukiwał Adam Chmielowski coraz dojrzalszych wymiarów piękna dobra i prawdy. Znalazł je w drugim człowieku, i to w tym najbiedniejszym, w którego twarzy dostrzegł znieważone oblicze Chrystusa. Właśnie to mistyczne przeżycie stanęło u podstaw jego przemiany. Jak powiedział o nim kard. Karol Wojtyła, "rzucony na kolana przed majestatem Bożym, upadł na kolana przed majestatem człowieka i to najbiedniejszego, najbardziej upośledzonego, przed majestatem ostatniego nędzarza".

Urodzony w rodzinie szlacheckiej, wcześnie osierocony, w latach młodzieńczych wziął udział w Powstaniu Styczniowym, w którym stracił nogę. Obdarzony silną wiarą i niebywałą siłą charakteru - jak na osiemnaście lat - nie załamał się, lecz z uporem szukając swojej drogi życiowej, dał się porwać sztuce. Studiował malarstwo w Warszawie, Paryżu i Monachium. Po ukończeniu studiów plastycznych, jako dojrzały i utalentowany malarz rozpoczął okres twórczości zapewniający mu trwałe miejsce w sztuce.

W pełni sił twórczych ten świetny artysta, przyjaciel Wyczółkowskiego, Gierymskiego, Witkiewicza, Modrzejewskiej oraz wielu innych ludzi kultury i nauki, porzucił karierę, aby w 42 roku życia oddać swe siły temu "co najważniejsze" - pomocy ludziom bezdomnym. Dla nich zakładał przytuliska i warsztaty uczące pracy.

Sam z nimi zamieszkał dzieląc ich warunki życia jako biedny wśród biednych, by drogą apostolstwa obecności dźwigać człowieka z nędzy moralnej i materialnej, pomagać odzyskiwać ludzka godność i podmiotowość. Będąc z ubogimi nie udzielał im lecz dawał samego siebie, gdyż rozumiał dobrze Brat Albert, że aby naprawdę pomóc biednym, trzeba stać się tak ubogim jako oni i tak dobrym jak chleb. Jak mówił "żeby podeprzeć kulawy stół, nie można go obciążać, pochylić się trzeba i z dołu podeprzeć. To samo z nędzą ludzką". Jego humanizm był konkretny, realny i zaraźliwy, od jego serca zapalały się inne i samoistnie przyłączali się do jego dzieła heroiczni naśladowcy.

Sam przywdział habit zakonny i złożył śluby zakonne dając początek Zgromadzeniom Braci i Sióstr Posługujących Ubogim (Albertynów i Albertynek), których organizację i sposób życia oparł na pierwotnym franciszkanizmie, praktykując radosne, ewangeliczne ubóstwo. Do końca oddany dziełu miłosierdzia dla najuboższych, po prawie 30 latach służby zmarł Brat Albert w opinii świętości w sam dzień Bożego Narodzenia 1916 roku. Jego pogrzeb był manifestacja uznania i miłości. Cały Kraków żegnał tego "najpiękniejszego człowieka pokolenia". Obok duchowieństwa, władz, świata artystycznego w pochodzie za trumną szedł tłum najbiedniejszych. Nazywany drugim św. Franciszkiem z Asyżu, gdyż jak on wcielał w swe życie z prostotą i dosłownością całą treść Ewangelii, pozostał jednocześnie Brat Albert na zawsze artystą, by służyć pięknu w sponiewieranym człowieczeństwie.

Źródło: http://www.bratalbert.org/sw-brat-albert-zyciorys.html

Msze Święte:

• w niedziele i święta: 7.00; 9.00; 10.30; 15.30;
  • w poniedziałki, środy, piątki i pierwsze soboty miesiąca: 7.00;
  • we wtorki i pierwsze piątki miesiąca: 17.00 (w czasie letnim: 18.00);
  • w czwartki: 16.00 (Msza Św. szkolna);
  • w soboty: 17:00 ( w czasie letnim: 18.00, Msza Św. niedzielna)

Nabożeństwa:

• 15.00 - każda niedziela z wyjątkiem niedziel wakacyjnych - Nieszpory lub Nabożeństwa Okolicznościowe
  • 6.30 - każdy piątek - Adoracja Najświętszego Sakramentu
  • Pierwsze czwartki miesiąca po Mszy Św. szkolnej - Nabożeństwo o powołania kapłańskie i zakonne
  • 17.15 - od maja do października, każdego 13. dnia miesiąca- Uroczystości fatimskie
  • 17.30 (oraz w czwartki po Mszy Św. szkolnej) - w maju Nabożeństwa majowe, w październiku - Różaniec.

Nauki przedchrzcielne dla rodziców i rodziców chrzestnych (w soboty po mszy wieczornej):

• 04.02.2017
  • 04.03.2017
  • 01.04.2017
  • 06.05.2017
  • 03.06.2017
  • 05.08.2017
  • 02.09.2017
  • 07.10.2017
  • 04.11.2017
  • 25.11.2017

Nauki przedślubne (w soboty po mszy wieczornej):